Zmiana nawierzchni na Stadionie Powiatowym w Pile: z naturalnej trawy na sztuczną murawę

Stadion Powiatowy, usytuowany przy ulicy Okrzei w Pile, przemieni swój wygląd poprzez zamianę istniejącej naturalnej nawierzchni trawiastej na wysokiej jakości sztuczną murawę. Przewidywany termin ukończenia prac to koniec marca lub początek kwietnia.

Obiekt sportowy przy ulicy Okrzei, posiadający ponad stuletnią historię, przeszedł przez wiele zmian w ostatnich latach. Wśród zrealizowanych inwestycji są między innymi: ułożenie bieżni tartanowej dla biegaczy, instalacja nowego oświetlenia oraz modernizacja trybun. Stadion ten jest regularnie odwiedzany przez entuzjastów sportu z całego powiatu, jednak intensywne użytkowanie naturalnej murawy prowadzi do jej systematycznego niszczenia.

„Niestety, naturalna trawa straciła swoje pierwotne właściwości i nie jest już w stanie regenerować się pomimo zastosowania systemu nawadniania. Doszliśmy do wniosku, że jedynym rozwiązaniem jest zastąpienie naturalnej nawierzchni trawiastej sztuczną” – wyjaśnia Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Planowane do wdrożenia boisko sztuczne będzie zgodne z certyfikacją FIFA. Główny obszar boiska będzie mierzył 100 metrów na długości i 64 metry na szerokości. Prace nad przygotowaniem terenu mają ruszyć już w przyszłym tygodniu, a murawa sztuczna zostanie zaimportowana z zagranicznej produkcji.

„Dzięki nowemu boisku, użytkownicy będą mogli korzystać z obiektu bez względu na warunki atmosferyczne – czy to deszcz, czy zimno – nie niszcząc przy tym murawy. Zadbamy o to, aby prace przebiegały sprawnie i szybko” – zapewnia Wincenty Klappa, odpowiedzialny za realizację projektu.

Przewidywany termin zakończenia prac to koniec marca bądź początek kwietnia. Inwestycja ta pochłonie około 4 milionów złotych, z czego 90% pokryte jest ze środków programu Polski Ład. Pozostałe koszty zostały pokryte przez powiat. Właściwie utrzymana sztuczna murawa powinna służyć przez co najmniej 15 lat.