Piła: Polskie Koleje Państwowe zamierzają przekazać miastu historyczną parowozownię

Historia dawnej parowozowni, znanej lokalnie jako Okrąglak, zlokalizowanej w Pile, może wkroczyć na nowy, fascynujący etap. Polskie Koleje Państwowe zapowiedziały bowiem zamiar przekazania tego zabytkowego budynku miastu Piła, a plany dotyczą przekształcenia go w miejsce o charakterze muzealnym oraz centrum kulturalne. Stan techniczny Okrąglaka jest na tyle dobry, że pozwala na jego dalsze użytkowanie, aczkolwiek wymaga szereg inwestycji.

Symboliczna lokomotywownia z unikalną okrągłą halą postojową jest przeznaczona do zmiany właściciela. Budynek zbudowany w latach 1870-1874 był funkcjonalny aż do lat 90. XX wieku. Po kilku przekształceniach administracyjnych, dawnie państwowe przedsiębiorstwo PKP, Okrąglak trafił do spółki Polskie Koleje Państwowe SA. Teraz, zaledwie ćwierć wieku później, ma on stać się własnością miasta.

Jednakże, jak wyjaśnia Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP, parowozownia jest nieczynnym obiektem, który ze względu na położenie i inne czynniki, takie jak dostępność komunikacyjna, trudno byłoby przeznaczyć na cele komercyjne. Z perspektywy PKP, Okrąglak jest zatem majątkiem niepotrzebnym, zwłaszcza że jego utrzymanie jako placówki muzealnej na tak dużą skalę, wynikającą z rozmiarów samej hali, bez udziału samorządu czy instytucji państwowych wydaje się praktycznie niewykonalne. Dlatego miasto Piła ma w najbliższych planach otworzenie w parowozowni muzeum i centrum kulturalnego.