Najważniejsze informacje historyczne o mieście Piła

Piła to naszym zdaniem piękne miasto. Co więcej, dowiedzieliśmy się niedawno, że ma za sobą równie piękną historię, co estetykę krajobrazu miastowego. Rozbudowaliśmy to miasto w okolicach rzeki Gwdy. Miasto charakteryzuje się przede wszystkim rozległymi obszarami leśnymi. Ze względu na walory turystyczne chętnie sięgamy po turystyczne atrakcje w mieście Piła. Prawdopodobnie nazwa tej miejscowości pochodzi od okolicznych tartaków. Z uwagi na liczne tartaki nazwaliśmy miasto w niecodzienny sposób. Jednak taki, który odzwierciedla jestestwo tego terytorium.

Odrobina historii miasta

Pierwsza wzmianka o Pile pochodzi z 1449 r., kiedy to została wymieniona jako miasto królewskie. W 1513 r. Piła otrzymała dodatkowo potwierdzenie nadania praw magdeburskich przez króla Zygmunta Starego (1467-1548). Mieszkańcy zajmowali się rzemiosłem i handlem, a także eksploatacją okolicznych lasów. Było to typowe dla średniowiecznej osady położonej w sąsiedztwie puszczy.
Jak większość wielkopolskich miast, także Piła doświadczyła wielu klęsk żywiołowych. Największym nieszczęściem dla miasta był jednak najazd szwedzki (1655-1660), który zrównał je z ziemią. W XVII wieku odnotowano korzyści gospodarcze wynikające z rozwoju lukratywnego handlu suknem. Sto lat później nastąpił rozkwit jedwabnictwa.
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r. Piła weszła w skład Prus. Wkrótce znalazła się w napoleońskiej marnej namiastce wolności – Księstwie Warszawskim (1807-1815), ale potem wróciła do Prus. Do 1945 r. Piła nosiła niemiecką nazwę Schneidemühl. Mimo nacisków niemieckich w Pile nadal działały polskie organizacje gospodarcze, kulturalne i oświatowe.

Rozwój piły na przestrzeni lat

Pierwsze połączenia kolejowe z Krzyżem i Bydgoszczą miasto uzyskało w połowie XIX wieku. Warto odnotować, że do końca 1851 roku koleją przewieziono 57 122 pasażerów i 8 460 ton towarów. Linia pilska leżała na ważnym szlaku Berlin – Królewiec (obecnie Kaliningrad, Rosja).
W Pile znajdował się spory garnizon wojskowy, który służył jako baza wypadowa do przeciwdziałania w czasie Powstania Wielkopolskiego (1918-1919).
Po I wojnie światowej Piła pozostała w granicach naszego zachodniego sąsiada.
Do Polski Piła wróciła dopiero 14 lutego 1945 r. po ciężkich walkach o twierdzę, w której stacjonowało 25 tys. żołnierzy. W wyniku zaciętych walk zniszczono 75% miasta, ale zwycięstwo oznaczało powrót do domu po 173 latach. Obecnie Piła jest ośrodkiem przemysłowym i ważnym węzłem komunikacyjnym. Stanowi dla wielu firm zarówno w Polsce, jak i za granicą miejsce niezbędne do prowadzenia biznesu transportowego. To fantastyczne, że nasz kraj opiewa w tak ważne obiekty i to w niewielkiej lokalizacji.

Co warto zwiedzić w tym malowniczym mieście?

W budynku willi włoskiej z połowy XIX w. przy ul. Browarnej 7 mieści się Muzeum Okręgowe. Przeszłość miasta można poznać dzięki zbiorom archeologicznym, etnograficznym i historycznym.
W domu szkieletowym przy tej samej ulicy prawdopodobnie urodził się Stanisław Staszic. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Biograficzne.
Kościół św. Antoniego z Padwy (zbudowany w latach 1929-1930) znajduje się przy ul. Ludowej 20. Kościół słynie z 7,5-metrowego krucyfiksu. Jest on największy w Europie i został wyrzeźbiony z jednego kawałka drewna.
Dawna pilska okrąglarnia, zbudowana w latach 1870-1874, zwana potocznie „Okrąglakiem”, jest fascynującym przykładem historycznej architektury przemysłowej. Jest to jedyny czynny obiekt tego typu w Polsce zachowany w stanie oryginalnym.
Kilka szlaków w granicach miasta prowadzi do Rezerwatu Krajobrazowego „Kuźnik”.

Oczekiwania turystyczne

Czy kiedykolwiek odwiedziłeś nowe miejsce i poczułeś wybornie, gdy zauważyłeś okoliczne krajobrazy? Dla wielu turystów to właśnie dzieje się w Pile. To malownicze miasto przyciąga do siebie turystów z całej Europy.

Piła może nie jest tak popularna, jak inne miasta w Polsce, ale nie daj się zwieść. Piła jest mniejszą, ale piękną, nadchodzącą atrakcją turystyczną, którą warto odwiedzić. Będziesz zaskoczony niektórymi z unikalnych rzeczy do zrobienia i miejsc, które możesz odkryć w tej ukrytej lokalizacji.

Być może będziesz chciał kiedyś jeszcze raz odwiedzić to miejsce, aby odpocząć i zrelaksować się w Pile.

Jeśli masz w planach wizytę w Polsce i nie jesteś pewien, czy Piła powinna znaleźć się w Twoim planie podróży, czytaj dalej. Na tej liście umieściliśmy kilka rzeczy, które warto zrobić w Pile i okolicach. Mamy przeczucie, że jeśli uwzględnicie to miasto w swoich planach podróży, będziecie zachwyceni, że to zrobiliście.