Trwa kolejna zbiórka żywności na terenie Piły. Ty również możesz się przyłączyć i pomóc

PBŻ zaprasza do wspólnego poprawiania świąt poprzez wpłaty!

Konieczność pomocy wzrosła w tym roku drastycznie z powodu gwałtownie rosnących kosztów żywności i energii. W dniach 25 i 26 listopada Pilski Bank Żywności będzie obecny w ponad 2000 sklepów w ponad 500 miastach w całej Polsce, aby zbierać świąteczne dary. Ponadto Bank Żywności w Pile, podobnie jak w latach ubiegłych, po raz kolejny pomoże mieszkańcom regionu cieszyć się godną kolacją wigilijną.

Jeszcze przed 2020 rokiem Banki zbierały co roku średnio 700 ton produktów, które następnie trafiały do potrzebujących. Za spadek zainteresowania Polaków Świąteczną Zbiórką Żywności odpowiedzialna jest wcześniejsza pandemia oraz sytuacja gospodarcza naszego narodu. Zbiórka została znacznie ograniczona po wykryciu pandemii. W 2020 roku zebrano zaledwie 76 ton, co oznacza spadek z 250 ton w roku poprzednim.

W ostatnim czasie odbyło się kilka zbiórek żywności, ale ta będzie inna. Jesteśmy świadkami tego, że żywność staje się coraz droższa i wiemy, że taka sytuacja nie miała miejsca od 20 lat. Wiele osób ma obawy co do tegorocznych świąt, obserwując to, co dzieje się wokół nich. Nie stać nas na to, aby co roku kupować lepsze jedzenie na nasze świąteczne stoły. W związku z tym chcemy zainspirować klientów, aby poprzez zbiórkę żywności pomyśleli o mniej szczęśliwych mieszkańcach Piły i okolic. Mamy też gości z Ukrainy i nie wiemy, czy do końca roku będzie ich więcej. Dlatego w ostatni weekend listopada wolontariusze będą szukać osób, które okażą swoje współczucie szczególnie potrzebującym. Mieczysław Augustyn, prezes Banku Żywności w Pile, powiedział: „W piątek i sobotę w większości sklepów wolontariusze będą prosić osoby o okazanie współczucia tym, którzy są szczególnie potrzebujący.

PBŻ zwraca się z prośbą do mieszkańców o włożenie do koszyków pełnych produktów, które przydadzą się w okresie świątecznym: mąki, cukru, oleju, ryżu, konserw, słodyczy, kawy, herbaty, bakalii i innych. W zbiórce, oprócz działań stacjonarnych, pomagać będą wolontariusze z Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile. Oprócz osobistego wsparcia zbiórki można wziąć udział w niej również online. Za pośrednictwem strony internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/ można przekazać darowiznę, z której zostaną zakupione produkty dla osób pokrzywdzonych przez los.