Centralne Biuro Śledcze zatrzymało 30 osób w Pile

Sprawa dotyczy kwestii „nierzetelnych faktur”, które umożliwiały zaniżanie zapłaconego podatku VAT. Wykorzystując sieć firm, przestępczy gang wystawił skarbowi państwa faktury na ponad 23 mln zł „kosztów”. Kwota pieniędzy wyłudzonych ze skarbu państwa w wyniku ich działań to co najmniej 8 mln zł. Zatrzymano dwie osoby, którym przedstawiono zarzuty kierowania grupą przestępczą.

Gdańska Prokuratura Okręgowa Centralnego Biura Policji oraz Pomorski Krajowy Urząd Skarbowy przeprowadziły od 24 maja do 8 czerwca br. naloty na terenie województw: pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego. Zatrzymano dwadzieścia osób. Jak podaje zespół prasowy CBŚP, organizacja przestępcza miała wyłudzać podatek VAT poprzez dystrybucję „pustych” rachunków.

W operacji wzięło udział ponad 150 funkcjonariuszy KAS i CBŚP z kilku oddziałów terenowych Biura, a także policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Powiatowej Policji w Pile – mówi. Policja w wyniku blisko 50 przeszukań m.in. w 22 firmach zabezpieczyła mienie i sprzęt elektroniczny o wartości pół miliona złotych. Z uwagi na przejętą dokumentację i przedmioty, w przyszłości mogą zostać nałożone kary.