Policyjny dron pojawił się na drodze krajowej

Stróże prawa mają dostęp do zaawansowanej technologii w zakresie swoich obowiązków służbowych. Ostatnio na krajowej 11 w Jastrowiu wykorzystano drona, który zaobserwował wiele wykroczeń wśród kierowców. Funkcjonariusze złotowskiej drogówki, przy pomocy funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, prześwietlali zachowanie kierowców na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. W efekcie wystawiono szereg mandatów.

Dzięki zastosowaniu monitoringu lotniczego, organy ścigania mogły skuteczniej identyfikować osoby łamiące prawo. Najczęstszymi naruszeniami przepisów ruchu drogowego było używanie telefonu podczas jazdy, niezapinanie pasów bezpieczeństwa oraz lekceważenie sygnałów drogowych. Podczas działań odnotowano łącznie 16 wykroczeń.

Popularność dronów wśród policji rośnie ze względu na ich poręczność i wielość sposobów, na jakie można je wykorzystać.

Należy pamiętać, że nawet przy zastosowaniu różnych środków ostrożności i strategii egzekwowania prawa, bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od naszego własnego zachowania. Powinniśmy zachowywać się odpowiedzialnie podczas jazdy samochodem i podczas poruszania się po drodze, aby nie stać się ani sprawcą, ani ofiarą wypadku drogowego.