Nowy Wydział Medyczny w Pile: Premier Morawiecki zapowiada inwestycję

Zaczął się czas wyborów, który jak zawsze przynosi wiele obietnic i wizyt polityków. W ostatnim czasie, region Piły gościł szereg czołowych postaci sceny politycznej. Oprócz lidera opozycji, wtorkowy dzień przyniósł również spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, który odwiedził nie tylko Piłę, ale także poprzednio Trzciankę i Wałcz.

Podczas swojej wizyty w Pile, premier poinformował o planach stworzenia nowego kierunku studiów medycznych na Nadnoteckim Instytucie UAM. Zapowiedział finansowanie tej inicjatywy poprzez emisję obligacji na łączną kwotę 40 milionów złotych.

Mateusz Morawiecki dokładnie opisał swój projekt: „Naszym celem jest utworzenie odrębnego wydziału medycznego tutaj, w Pile. Planujemy, że pierwszy rok studiów będzie mógł zgromadzić 60 studentów, a następne lata przyniosą kolejne nabory. W perspektywie kilku lat, może to oznaczać kształcenie kilkuset przyszłych lekarzy”

Premier podkreślił także znaczenie lokalnych liderów politycznych w procesie stworzenia nowego kierunku. Jak mówił, było to również tematem wielu dyskusji z posłem Zbigniewem Ajchlerem oraz starostą pilskim: „Od lat rozmawiamy o tym, jak dodać kolejne dyscypliny naukowe do tych początków, które zostały zbudowane kilkanaście lat temu”.