Wyniki konkursu "Gmina przyjazna rowerzystom" ogłoszone przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze podjęło decyzję w kwestii konkursu, który ma na celu zidentyfikowanie gmin, które są najbardziej przyjazne dla entuzjastów jazdy na rowerze. Konkurs jest oceniany przez samych turystów-kolarzy. W tym roku, gminą, która zdobyła prestiżową nagrodę Grand Prix, została Piła. Ale to nie jedyna gmina, która została doceniona – jeszcze 10 innych miejscowości otrzymało nagrody.

Konkurs „Gmina Przyjazna Rowerzystom” jest organizowany już od 12 lat. Celem jest uhonorowanie tych samorządów, które swoją polityką i działaniami skupiają się na spełnianiu potrzeb osób korzystających z rowerów. Chodzi tu nie tylko o inwestycje w infrastrukturę rowerową, ale również o promocję aktywnego stylu życia poprzez jazdę na rowerze.

Proces wyboru laureatów konkursu składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na tym, że to właśnie kolarze mają prawo wskazać te gminy, które ich zdaniem powinny zostać nagrodzone. W 2023 roku, liczba zgłoszonych w ten sposób samorządów wyniosła 79.