Umowa na dostawę dwóch elektrycznych autobusów zawarta przez Piłę, miasto dąży do Zielonego Transportu Publicznego

Piła, miasto położone w Wielkopolsce, dokonało ważnego kroku na drodze do Zielonego Transportu Publicznego, podpisując kontrakt na zakup dwóch „jamników” elektrycznych – Solarisów Urbino 12 Electric. Umowa obejmuje także dostęp do ładowarki i jej wartość oscyluje w granicach 6,5 miliona złotych brutto. To strategiczne posunięcie ma na celu modernizację floty miejskiej komunikacji i jest częścią szeroko zakrojonych planów inwestycyjnych.

Solaris zostanie dostawcą dwóch elektrycznych autobusów o długości odpowiadającej standardom – około 12 metrów. Pojazdy mają dotrzeć do Piły w grudniu bieżącego roku. Miasto nie ogranicza się jednak wyłącznie do pojazdów elektrycznych. Wcześniej szukało trzech autobusów zasilanych wodorem, jednak próba nie powiodła się z powodu braku odpowiednich ofert.

Planowane jest, że nowo nabyte elektryczne Solarisy będą obsługiwać linię numer 1. Przy podpisaniu umowy podkreślono, że dostarczenie dwóch elektrobusów i ładowarki, która zostanie zamontowana na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile, to etap realizacji planów inwestycyjnych, a nie ich zakończenie.

Nie pojawiły się jeszcze żadne informacje, kiedy nastąpi ponowny przetarg na dostawę autobusów wodorowych. Władze miasta są jednak zdeterminowane do realizacji pełnego zakresu projektu Zielonego Transportu Publicznego i już teraz czekamy na dalsze działania w kierunku dostawy pojazdów zasilanych wodorem.