Dwaj mężczyźni aresztowani za włamanie do platformy medycznej i fałszowanie recept

Na terenach Szczecina i Warszawy, funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą komendy w Pile zatrzymali dwóch podejrzanych mężczyzn. Zarzuca się im włamanie do internetowej platformy zdrowotnej, wystawianie na niej sfałszowanych recept oraz wprowadzanie do obrotu nabytych w ten sposób leków zawierających substancje narkotyczne. Sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu oskarżonych.

Cała sytuacja rozpoczęła się od nielegalnego dostępu do konta lekarskiego na omawianej platformie. Tam właśnie obaj przestępcy wygenerowali 89 recept na leki, które zawierały substancje psychotropowe czy odurzające. Następnie realizowali te recepty w różnych aptekach rozmieszczonych na terenie całego kraju. Sprawą zajęli się funkcjonariusze pilskiej jednostki specjalizującej się w walce z przestępczością gospodarczą.

Policja przeprowadziła wiele działań w kilku województwach, które pozwoliły na ustalenie tożsamości sprawców oraz ich aktualnego miejsca pobytu. 5 czerwca zatrzymano dwóch mężczyzn, w wieku 19 i 21 lat, w Szczecinie i Warszawie. W ich lokalach znaleziono ponad 80 tabletek leków zakupionych na podstawie sfałszowanych recept, przeszło 170 gramów różnych narkotyków (m.in. marihuany, mefedronu, ecstasy i kokainy) oraz 6,5 tysiąca złotych, które zostaną przeznaczone na pokrycie przyszłej grzywny.

W toku prowadzonego dochodzenia ujawniono, że w tę nielegalną działalność zaangażowany był również trzeci mężczyzna, obecnie przetrzymywany w areszcie śledczym. Podejrzani, działając wspólnie i w porozumieniu, włamali się do platformy zdrowotnej, skąd wystawili 89 recept na dwa rodzaje leków zawierające substancje narkotyczne. Następnie te leki wykupywali i dystrybuowali. Dodatkowo, dysponując danymi lekarza, założyli na jego dane konta bankowe i zaciągnęli kredyty na sumę 60 tysięcy złotych. Na szczęście te transakcje zostały zablokowane na czas i odzyskano całą kwotę.