Strzykawki insulinówki – od kiedy ich używamy?

Podawanie insuliny jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiązało się z koniecznością używania niewygodnych igieł, które szybko się tępiły, a tym samym w późniejszym czasie wymagały gotowania. Wraz ze znacznym rozwojem medycyny zaczęto jednak zwracać większą uwagę na metody podawania insuliny, przez co pacjenci chorujący na cukrzycę mogą obecnie wręcz przebierać w dostępnych dla nich udogodnieniach. Insulinę podajemy na kilka sposobów, a o doborze najlepszej metody z reguły decyduje lekarz specjalista tuż po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem. Jakie wyróżniamy metody podawania insuliny i od kiedy wykorzystywane są strzykawki insulinowe?

Metody podawania insuliny – to warto wiedzieć

Pacjenci chorujący na cukrzycę doskonale zdają sobie sprawę, jak kluczowe dla komfortu ich życia, jest podawanie insuliny w odpowiedni sposób. Nie każda dostępna metoda będzie dla wszystkich odpowiednia i właśnie dlatego dziś mogą oni liczyć na spektrum rozwiązań. Insulinę obecnie podajemy za pomocą strzykawki insulinówki, pena bądź pompy insulinowej. Jakie rozwiązanie okaże się najlepsze? To już zależy! Podawanie insuliny z użyciem specjalnej pompy to prawdziwe udogodnienie dla osób, które często zapominają o wykonywaniu regularnych zastrzyków. Pen i klasyczne strzykawki insulinowe to natomiast najpopularniejsze, a zarazem bardzo wygodne rozwiązania, które wymagają jedynie zastosowania specjalistycznych narzędzi. My jednak pragniemy skupić się na wspomnianych dotąd insulinówkach, które wbrew pozorom mogą zostać śmiało użyte przez pacjentów w domowym zaciszu – oczywiście tuż po wcześniejszym przeszkoleniu. Strzykawki insulinowe mogą początkowo przysporzyć drobne trudności, przez co wielu pacjentów niekiedy z nich rezygnuje. Niesłusznie! Rozwiązanie to pozwala w szybki i stosunkowo prosty sposób podać insulinę bez konieczności udawania się do specjalisty. Czym wyróżniają się strzykawki insulinówki i od kiedy ich używamy?

Strzykawki insulinowe – kiedy zaczęto ich używać?

Nagły rozwój medycyny spowodował, że dziś pacjenci mogą liczyć na multum udogodnień, o jakich kilkadziesiąt lat temu nie byłoby nawet mowy. Już samo wynalezienie insuliny przez naukowców przyczyniło się do znacznego spadku śmiertelności wśród pacjentów zmagających się z cukrzycą. Sytuacja nie inaczej wygląda, gdy weźmiemy pod lupę tradycyjne strzykawki insulinowe. Niegdyś wykorzystywane pompy insulinowe w krótkim czasie zostały przez nie zastąpione, co przyczyniło się do poprawy komfortu życia wielu osób zmagających się z cukrzycą. Dziś podawanie insuliny za pomocą strzykawki z igłą jest bardzo komfortowe i wygodne. Pacjent może samodzielnie wstrzyknąć odpowiednią dawkę zgodnie z zaleceniami lekarskimi bez obawy o ból czy naruszenie tkanki. Zamów strzykawki insulinowe na mercant.pl.

Klasyczne strzykawki do podawania insuliny posiadają doskonale opracowaną igłę o ostrej końcówce, dzięki czemu iniekcja podskórna będzie wprost nieodczuwalna. Jest to jałowy wyrób medyczny, sterylizowany tlenkiem etylenu, co świadczy o jego wyjątkowości. Tym sposobem pacjent chory na cukrzycę nie będzie musiał martwić się o ryzyko wystąpienia potencjalnych powikłań, w tym właśnie zakażenia w obrębie miejsca wkłucia.

Jak podawać insulinę za pomocą strzykawki?

Podawanie insuliny dla diabetyków to nic innego, jak codzienność. Stąd też tak ważny jest dobór odpowiedniej metody. Pojawia się zatem pytanie – czy warto wykorzystać strzykawki insulinowe. Oczywiście, że tak. W hurtowniach medycznych znajdziecie wysokiej jakości akcesoria, które zostały zaprojektowane tak, aby ułatwiać przeprowadzanie codziennych czynności. Na strzykawce znajduje się specjalna skala jednostek służąca do nabierania zalecanej przez lekarza dawki insuliny. Pacjent pobiera insulinę z fiolki za pomocą wygodnej strzykawki z igłą, a następnie podaje preparat w odpowiednim miejscu. Należy oczywiście zastosować się do zasad higieny, a także umieścić zużytą strzykawkę w odpowiednim miejscu. Utylizacja odpadów medycznych to absolutna konieczność. Osoby mające kontakt z nimi nie mogą zostać narażone na przypadkowe ukłucie igłą, na której znajduje się materiał zakaźny.