Wstrzymano dostawy tańszego węgla na teren Piły

Rząd, wspomagany przez samorządy, od jakiegoś czasu oferuje ludziom węgiel kamienny po obniżonej cenie. W Pile za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z tej oferty skorzystało ponad 500 mieszkańców.

Piła jest jednym z samorządów, które zgodziły się wziąć udział w programie dostaw węgla ustanowionym przez rząd i państwowe spółki. Węgiel oferowany jest po obniżonej cenie dla mieszkańców Piły, którzy złożyli odpowiednie dokumenty. Węgiel jest dostarczany przez PGE Paliwa. Niestety, od 23 grudnia dostawa została wstrzymana. Po interwencji gminy Piła, dostawca poinformował, że nie posiada węgla i nie wiadomo kiedy dostawy zostaną wznowione.

Na rok 2022 wnioskowano o 600 ton węgla, a jak dotąd otrzymano 233 tony, co wystarczyło dla 163 rodzin z 500 złożonych wniosków. Na 2023 rok wnioskowano o dodatkowe 120 ton, ale od 23 grudnia do dziś nie dostarczono ani jednego kilograma. Ponieważ PGE Paliwa nie posiada węgla na stanie i nie jest w stanie przetransportować go w rejon Złotowa, nie ma informacji, kiedy dostawy zostaną wznowione. Pojawiła się sugestia pozyskania węgla z rejonu Białegostoku, jednak Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły, powstrzymał się od komentarza w tej sprawie.