Zatrzymano kierowcę przewożącego pasażerów bez wymaganych dokumentów

Zatrzymany przez pilską grupę kontrolną przewoźnik niemieckiego busa przewożącego pasażerów nie posiadał w pełni wypełnionych dokumentów przewozowych. Funkcjonariusze pobrali kaucję i polecili sfinalizowanie dokumentów. 26 kwietnia funkcjonariusze Wydziału Inspekcji w Pile patrolując obwodnicę Piły pauzowali do kontroli autobus należący do niemieckiej firmy transportowej.

Grupa turystów z zachodniej granicy wracała do swoich domów po wycieczce do Torunia i na Mazury. Przeprowadzając standardowe procedury, inspektorzy zbadali informacje cyfrowe z kart kierowców i tachografu pojazdu, a także zweryfikowali dokumenty niezbędne do wykonania takiego międzynarodowego przewozu osób. Wykroczenie kierowców zostało szybko stwierdzone. W trakcie kontroli kierowcy przedstawili nieaktualny od lipca 2022 roku formularz jazdy – zieloną książeczkę przeznaczoną do ewidencjonowania międzynarodowego przewozu osób. W formularzu brakowało zarówno szczegółów dotyczących ich aktualnej podróży powrotnej do Niemiec, jak i informacji o podróży z Niemiec do Polski. Ponadto, jak podaje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu, obowiązkowe było wpisanie danych dotyczących pasażerów i kierowców w pojeździe.

W związku z ujawnionym naruszeniem inspektorzy nałożyli 6.000 zł administracyjnej kary pieniężnej oraz pouczyli kierowców o konieczności prawidłowego uzupełnienia wymaganej dokumentacji.