Ponad 400 systemów nawadniania dla drzew zainstalowanych na obszarze Piły

Na terenie miasta Piła pojawiło się ponad 400 worków pełnych deszczówki, które są rozlokowane wokół miejscowych drzew. Te sakwy pełnią rolę systemu nawadniania, który ma na celu ochronę młodych drzewek w czasie okresowych suszy. Te specjalne worki możemy znaleźć w różnych częściach Pile.

Rafał Lisiecki z Zarządu Dróg i Zieleni w Pile wyjaśnia, że ten rodzaj systemu jest popularny przy nasadzeniach nowych drzew, które jeszcze nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego. Jako test przeprowadzono próbę z 150 workami w zeszłym roku, by ocenić efektywność tego rozwiązania pod względem ekologicznym, a także sprawdzić, jak będzie ono odpowiadać na potencjalne dewastacje czy kradzieże. Wielkim atutem tego rozwiązania okazała się jego praktyczność – drzewa poddane tej formie nawadniania okazały się bardzo żywotne. Dlatego też ilość worków postanowiono zwiększyć do 450 sztuk w tym roku.

Worki te można odnaleźć w różnych punktach miasta: bulwary nadrzeczne, Park na Wyspie, aleja Wojska Polskiego, a także na ulicach takich jak Miła, Królewska, Staropolska, Ceglana i Kazimierza Wielkiego. Wszystkich lokalizacji jest 17. Worki o pojemności 60 litrów w ciągu doby przesączają wodę, którą wcześniej do nich napełniono. Źródłem tej wody jest deszczówka, gromadzona w zbiorniku przy Zakładzie Aktywności Zawodowej w Pile – to pracownicy tego zakładu odpowiadają za napełnianie worków. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku Zarząd Dróg i Zieleni zainstaluje jeszcze więcej takich systemów nawadniania.