W okolicy Piły miała powstać nowa świniarnia, jednak mieszkańcy zaczęli protestować

Pojawił się śmierdzący problem dokładnie w Nowym Dworze. Mieszkańcy rozpoczęli huczne protesty ze względu na to, że nie zgadzają się na budowę świniarni. Ich zdaniem przemysłowa hodowla miejsca w tym miejscu jest karygodnym pomysłem. Nie powinna mieć miejsca. Dlatego też powstały opóźnienia w budowie. Aktualnie nie mamy pojęcie, czy plany dotyczące budowy pozostały te same. Być może zostaną zmodyfikowane ze względu na liczne protesty. Chlewnia, która miała tam powstać, przewidywała hodowanie ponad 2000 świń. Wielu z nich obawia się nie tylko nieprzyjemnego zapachu ze świniarni. Ich zdaniem tak duża liczba zwierząt w tym miejscu to zamach na środowisko. Do protestów dołączają się ekologowie.

Temat budowy tej świniarni będzie prawdopodobnie przewijał się przez okoliczną informację jeszcze dosyć długi czas. Wójt gminy powiedział, że wkrótce rozpocznie się kolejna analiza wniosku związanego z rozbudową tego przybytku w okolicy. Zgodnie z procedurą nie zostało jeszcze postanowione, czy na budowę będzie ostatecznie zgoda.

Sprawa ta zbulwersowała wiele osób

Okazuje się, że cała ta zaplanowana inwestycja nie jest na rękę nie tylko środowisku, ekologom, jak i okolicznym mieszkańcom. Mają z nią problem także ludzie, którzy prowadzą różnorodne biznesy. Chociażby mamy na myśli takie przybytki jak zajezdnie z jedzeniem lub noclegownie okolicy. Dlatego okazuje się, że zapachy dochodzące ze świniarni mogą niezwykle negatywnie wpłynąć na biznesy wymienionych powyżej przedsiębiorców. Nic dziwnego, że nie chcą, aby masowa ubojnia zwierząt zepsuła ich życiowe interesy. Pamiętajmy również o najważniejszym aspekcie. Chlew o tak dużych rozmiarach na niewielkich obszarze ziemi doprowadzi do pewnej degradacji środowiska w okolicy.

Wójt powiedział, że gmina ma także niewiele pożytku ze względu na budowę tej ubojni. Opór społeczny stoi po jednej stronie. Po drugiej stronie z kolei mamy niskie wpływy z podatków dla samej gminy. Dlatego też sami nie widzimy powodów, dla których miałby pozytywnie rozpatrzyć tego rodzaju inwestycję. Sama inwestorka Renata Beger nie chce komentować sprawy postawienia świniarni.