Święto klasyki w Pile. Młodzi artyści szlifują umiejętności pod okiem mistrzów.

W Pile od tygodnia trwa muzyczne świętowanie. Z okazji 15. edycji Piła Festival, miasto na kilka dni stało się mekką dla młodych utalentowanych artystów, zarówno z Polski jak i z całego globu. Wszystko zmierza ku sobocie, gdzie w ramach finału odbędzie się koncert finałowy w Sali Miejskiej.

Młodzi muzycy – smyczkowcy, poświęcają ten czas na doskonalenie swoich umiejętności w pilskim Ośrodku Muzycznym. Miasto gości aż 40 studentów muzyki, zarówno lokalnych, jak i przybyłych z daleka. Wśród nich znalazły się dwie uczennice, które przyleciały z odległych Chin.

– Ten czas jest niezwykle intensywny i pełen nauki – opowiadają uczestnicy – Zajęcia są świetnie zorganizowane, pełne pozytywnej energii. To nie tylko okazja do pracy nad własnymi umiejętnościami, ale również możliwość posłuchania koncertów innych wybitnych muzyków i czerpania z ich doświadczenia. Nie wyobrażam sobie, abym za rok nie wróciła tutaj ponownie.

Piła Festival przyciąga nie tylko uczniów, ale także wybitnych muzyków, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszym pokoleniem. Kompozycje na skrzypce, altówkę czy wiolonczelę nabierają nowego wymiaru pod czujnym okiem takich mistrzów jak Marcin Zdunik – wybitny wiolonczelista młodego pokolenia oraz Andrzej Bauer – ceniony muzyk ze średniego pokolenia.