Ekstremalne opady deszczu i śniegu powodują przekroczenie stanów wodnych na rzekach

W ostatnim czasie intensywne opady atmosferyczne, zarówno śniegu, jak i deszczu, doprowadziły do znacznego podniesienia poziomu wód w rzekach. Największy wzrost odnotowano na Noteci w rejonie Białośliwia, gdzie pokazania wodomierza są najwyższe. Jednak na reszcie rzek sytuacja wydaje się być pod kontrolą.

Na tle ostatnich 50 lat, Piła doświadcza obecnie wyjątkowo dużej ilości opadów. Opadom towarzysząca jesień przyniosła ze sobą znaczne ilości deszczu i śniegu. Analiza danych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazuje, że ostatnie miesiące 2020 roku – październik, listopad oraz grudzień – były rekordowo mokre.

Izabela Adrian, hydrolog z IMGW potwierdza: „Ostatnie tygodnie były dość trudne pod względem hydrologicznym i stany wód w rzekach faktycznie znacznie wzrosły”.

Rzeka Gwda jeszcze kilka dni temu przekraczała stany ostrzegawcze, lecz obecnie sytuacja jest już stabilna. Podobnie w Łobżonce, we wschodniej części powiatu pilskiego, poziom wód jest wyższy niż zazwyczaj.

Edyta Rynkiewicz, rzeczniczka prasowa bydgoskiego oddziału Wód Polskich informuje: „W odniesieniu do Noteci środkowej, na stacji wodowskazowej w Białośliwiu od 30 grudnia ubiegłego roku mamy do czynienia z przekroczeniem stanu ostrzegawczego. Aktualnie poziom wody utrzymuje się na około 300 centymetrach”.